Aktuality


 

 

 

Foto výlet - Hluboká nad Vltavou

V rámci fotografického kroužku se dne 9.5.2017 naši fotografové vydali společně s doprovodem na výlet, který byl zaměřen na focení zámku Hluboká nad Vltavou a návštěvy Alšovy Jihočeské galerie, která sídlí v bývalé zámecké jízdárně.  Tento den bylo opravdu krásné počasí a svádělo k procházce zámeckou zahradou, která oplývala a také voněla nádherně rozkvetlými květinami. Po procházce se všichni společně přemístili na zámek, který je veřejnosti přístupný a patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku. Zámek je ve vlastnictví státu a je spravován Národním památkovým ústavem. Po prohlídce se fotografové přemístili do Alšovy Jihočeské galerie, která uchovává umělecká díla od 13. století až po současnou tvorbu a svou sbírkou se řadí mezi nejvýznamnější české instituce. Funguje od roku 1953 a ve svém názvu nese jméno slavného jihočeského rodáka, malíře a ilustrátora Mikoláše Alše (18521913).

V galerii zrovna probíhala velmi zajímavá výstava impresionismu, kde byla vystavena vybraná díla od Antonína Slavíčka, Antonína Hudečka nebo Václava Radimského byla na výstavě představena v kontextu několika francouzských autorů (Claude Monet, Théo van Rysselberghe, Alfred Sisley).

Plni dojmů z výletu se všichni pomalu vrátili zpět do Domova sv. Anežky, kde si následně prohlédli nafocené snímky a vzájemně si sdělili dojmy a zážitky.

 

DSC_0624.JPG


Publikováno 15. 6. 2017 9:31
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Obchůdek U sv. Anežky – PPL ParcelShop

Potřebujete poslat balík a nechcete stát frontu na poště? Máme pro Vás jednoduché řešení. Zavítejte do našeho obchůdku U sv. Anežky v Týně nad Vltavou (náměstí Míru čp. 27). Již v květnu jsme se připojili k nejširší síti výdejních a podejních míst PPL ParcelShop v České republice.

buttonek.jpg

Více informací o této službě naleznete na stránkách: https://www.pplparcelshop.cz/

Při té příležitosti se navíc stihnete porozhlédnout po našem obchůdku a potěšit sebe nebo své blízké nějakou příjemnou drobnůstkou. Těšíme se na Vaši návštěvu!

20170608_100635.jpg20170608_100654.jpg

 


Publikováno 8. 6. 2017 8:39
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Čihovické listy č. 181

zde


Publikováno 8. 6. 2017 8:15
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

"Anežka jde do školky"

Dne 31.5.2017 skončil projekt „Anežka jde do školky“ podpořený z příspěvku Nadace ČEZ. Všichni v Čihovicích se zapojili nebo si alespoň všimli zvýšeného výskytu malých návštěvníků. Také máme v živé paměti hromadné stahování aplikace EPP do svých mobilních telefonů. Právě díky ní a Vaší zářijové fyzické aktivitě byl projekt zaměřený na integraci dětí ze škol a školek s lidmi s postižením vůbec podpořen.

Na žádost MŠ Dříteň jsme projekt ve velkém rozjeli již před Vánoci. Ovšem z důvodu nepříznivého počasí a zimě jsme se rozhodli využít azylu Jihočeského zemědělského muzea, o.p.s.. A tak po rychloexkurzi Čihovic jsme celou 1.A a 1.B přemístili jejich vlastním autobusem do krásně vánočně nazdobených Netěchovic.

Nejúspěšnější dílnička.JPG

Pro obě organizace byla tato spolupráce přínosem a děti i paní učitelky odjížděly plné dojmů. Kromě čtení a povídání o křesťanském významu Vánoc si děti mohly vyzkoušet plstění, zdobení perníčků nebo tvorbu vánočních řetězů a ozdob. A aby nám šla práce lépe od ruky, všichni společně jsme si zazpívali koledy. Proto děkujeme personálu Jihočeského zemědělského muzea v Netěchovicích a především jeho ředitelce Mgr. Lence Houdkové za azyl a vstřícnost.

Akcí bylo samozřejmě mnoho, ale vyzdvihla bych především návštěvu ZŠ a MŠ Neznašov. Nápor šedesáti dětí s doprovodem byl už přece jen znát a pouze velká přízeň počasí nenarušila chod dílen s chráněnými pracovními místy. Přesto se dění v nich na chvíli zastavilo a všichni na chvíli přestali pracovat, aby se mohli s návštěvníky pozdravit nebo přiložit ruku k dílu v dílničkách nebo u ohně. Už jste někdy opékali buřty pro šedesát dětí? Špekáčky doslova mizely pod rukama…

Velká párty.jpg

Kromě setkání s lidmi s postižením jsme se zaměřili především na dětské dílničky, se kterými máme zkušenosti z bohaté praxe, kdy jezdíme s výrobky po trzích v rámci Jihočeského kraje. Proto jsme zapojili dílnu Merino, která nám připravila bohatý program. Již jsem se zmínila o plstění, ale největší zájem byl o vycpaná zvířátka. Děti dostaly fixy a mohly si dle vlastní fantazie vybraný tvar vybarvit a odnést domů na památku.

Tvoření dětí s klienty.jpg

Pevně věříme, že si všichni (ať už děti nebo jejich doprovod), kdo Domov sv. Anežky a areál Čihovic navštívili, odnesli stejně příjemné pocity jako my zaměstnanci. Na klientech z řad osob se zdravotním postižením totiž byla upřímná radost z této ne úplně tradiční spolupráce opravdu velmi znát. I ti, co obvykle sedí v koutě, se zapojovali do příprav a provázení návštěvníků si vysloveně užívali. A už to se pro nás stalo velkým zadostiučiněním, že všechno mělo smysl.

Největší akce.jpg

Naše velké poděkování tak směřuje právě k Nadaci ČEZ, díky níž jsme měli možnost nacvičit si integrační principy a práci s dětmi, které bychom se i do budoucna rádi věnovali.

 

logo - Nadace ČEZ.jpeg


Publikováno 1. 6. 2017 8:46
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Fialkové plesání

Dne 7. dubna 2017 jsme přijali pozvání od Chelčického Domova sv. Linharta na II. ročník benefičního Fialkového plesání, který se uskutečnil ve Švestkovém Dvoře v obci Malovice. Celý výtěžek plesu bude následně smysluplně použit pro účely budování „nového Linharta“.

Úplný začátek oficiálně zahájila Mgr. Klára Kavanová Mušková, která předala k 7. výročí oslav Chelčického Domova uživatelům dort a veřejně poděkovala všem zaměstnancům za skvělou kolektivní spolupráci, což pro ně bylo velmi dojemným gestem a neměli daleko k ukápnutí slzičky.

Následoval velmi bohatý program, který doprovázela kapela Josefa Pepy Maxy. Měli jsme také možnost zakoupení lístků do tomboly, která byla velice štědrá. Mimo jiné jsme v ní vyhráli krmivo pro kočky, které jsme věnovali našemu kocourovi Micákovi, který se stal „maskotem“ Domova sv. Anežky.

Pořadatelé věnovali velkou spoustu času a obrovskou energii především výzdobě sálu, ve kterém se ples konal. Proto bychom chtěli jejich práci v tomto článku ocenit a poděkovat. Vlastně jsme si celý večer krásně užili a někteří z nás mohou tvrdit, že doopravdy protancovali střevíce. Také by bylo vhodné zmínit, že uživatelům našeho domova to velice slušelo, což můžete nejlépe vyhodnotit na fotografiích.

Čas utíkal jako voda, až jsme zjistili, že nastala hodina návratu, takže jsme museli chtě nechtě vyrazit nazpět. Všem jsme poděkovali za příjemnou zábavu, krásný program a obrovskou vstřícnost všech zúčastněných, rozloučili se a v pozdních večerních hodinách jsme se v pořádku vrátili zpět. Cesta autem byla opravdu veselá, sdíleli jsme si vzájemné dojmy a zážitky z plesu a než jsme se nadáli, byli jsme všichni v teple svých domovů.

V pozvánce z Domova sv. Linharta byl v závěru napsán citát, který zanechal v našich srdcích obrovskou stopu a chtěli bychom se s vámi o něj v závěru článku o Fialkovém plesání podělit.

„Přejeme Vám, přátelé, abyste zůstali šťastní. Na dobro, které uděláte dnes, zítra lidé zapomenou. Přesto dál dělejte dobro. Dávejte světu to nejlepší, co je ve vás, a i když to nemusí stačit, přesto dávejte dál… nám prozradila Matka Tereza, velká žena pomoci...“

Ještě jednou děkujeme Domovu sv. Linharta z Chelčic za příjemně strávený páteční večer, který jsme si plnými doušky užili. A budeme se těšit opět za rok.

 

20170407_150047.jpg


Publikováno 20. 4. 2017 10:02
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Turnaj v Českých Budějovicích

Dne 23.3.2017 se uživatelé  Domova sv. Anežky zúčastnili turnaje 3. Jihočeské ligy v iBocii, který se konal v Českých Budějovicích.

Byli jsme požádáni, zda bychom mohli výjimečně vytvořit dva týmy. První tým s názvem „Kobry“ obhájil krásné 1. místo a přinesl si z turnaje kromě diplomu také pohár, který je vystaven na čestném místě u ostatních trofejí. Druhý tým pojmenovaný „Perníkáři“ se umístil na krásném šestém místě a odnesl si diplom, který rovněž dělá čestnou památku mezi ostatními diplomy. Z tohoto úspěchu jsme měli velkou radost a máme motivaci k dalším tréninkům u nás v Domově a nyní se těšíme na další turnaj.

Všichni zúčastnění kuželkáři, kuželkářky, doprovod i fanoušci si odvezli keramické medaile ve tvaru džbánku, deset nejlepších jednotlivců tašky s drobnými cenami a tři nejlepší družstva diplomy a velké perníkové džbánky. Z turnaje jsme odjížděli se spoustou zážitků a pro všechny z nás to bylo velmi příjemně strávené dopoledne.

 

20170323_112942.jpg


Publikováno 20. 4. 2017 10:01
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Návštěva v Písku a hřbitova v Albrechticích

Ve čtvrtek 9. března jsme se rozhodli, že si uděláme výlet do města Písek a cestou navštívíme proslulý historický hřbitov v Albrechticích.

První zastávku jsme uskutečnili v Albrechticích nad Vltavou na hřbitově, který zdobí historické malby v arkádových kapličkách na hřbitovní zdi, které začínají od roku 1841. V letech 1819-1854 zde působil farář Vít Cíza, který přišel myšlenkou jejich vybudování na památku zesnulých. Roku 1841 vznikla první skupina tří maleb a za pět let již byl na hřbitovní zdi vymalován zbytek kapliček. Verše, které se nachází pod malbami, byly původně skládány na zemřelého a většina z nich je od faráře Cízy. Od poloviny 19. století zde začaly větší úpravy, kdy se počet kapliček ustálil na čísle 85. Ovšem vlivem stálého poškozování maleb vlhkostí docházelo k častým opravám i přemalbám. Dále v 70. a 80. letech minulého století byly originální malby zakryty betonovými deskami, které byly přemalovány zcela novými výjevy od autorů Karla Mezery z Týna nad Vltavou a jeho dcery akademické malířky Kláry Šafářové-Mezerové. Roku 2007 obec Albrechtice nad Vltavou převedla tuto kapličkovou zeď od římskokatolické církve do svého majetku a začaly záchranné práce. Roku 2007 bylo provedeno sejmutí novodobých nepůvodních desek a od roku 2008 začaly samotné přípravy, restaurování a rekonstrukce originálních maleb. Díky přispění Jihočeského kraje a Ministerstva kultury byla menší část maleb v roce 2010-2011 restaurována. Největší část restaurování maleb probíhala až v letech 2012 – 2013 díky finanční podpoře ROP Jihozápad a od roku 2008 zde začal působit kolektiv restaurátorů z Prahy a okolí, pod vedením Jitky Musilové z Čerčan.

Po obohacující procházce hřbitovem jsme pokračovali dále, směr Písek. Po příjezdu do města jsme navštívili kamenný most přes řeku Otavu, který je nejstarším dochovaným mostem v Česku. Je postaven v gotickém slohu a jsou na něm umístěny repliky barokních soch a kříže. Pověst praví, že most se neoficiálně jmenuje Jelení, protože ve středověku bylo rozhodnuto, že se bude jmenovat dle prvního, kdo přes něj přejde na druhý břeh Otavy. Ovšem se stalo něco, co nikdo nečekal a prvním chodcem se stal jelen, který přišel z blízkých lesů a tak je dnes most pojmenován podle něho. Přes most jsme přešli na druhý břeh a navštívili korálkárnu, kde jsme nakoupili nové korálky do naší tvořivé dílny. Již se pomalu blížil čas oběda, tak jsme se museli vrátit k autu a odjet zpět do Týna nad Vltavou. Po příjemně stráveném dopoledni jsme se posilnili obědem a vrhli se na úklid jídelny, který realizujeme každý všední den.

 

20170309_092911.jpg


Publikováno 20. 4. 2017 9:59
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Turnaj o Táborský džbánek

Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží, Kuželkářský klub Lokomotiva Tábor, SK Klíček, z.s. pod záštitou Ing. Radky Marxové poslankyně Parlamentu České Republiky si nás dovolili pozvat na IX. ročník zimního kuželkářského turnaje o Táborský džbánek. Pozvání jsme radostně přijali a dne 1.3.2017 jsme s týmem Domova sv. Anežky vyrazili na turnaj v kuželkách do Tábora. Po příjezdu nás vlídně přivítal Denní a Týdenní stacionář Klíček Záluží. Na přivítanou jsme dostali občerstvení a protože svačina je základ dne, tak jsme se řádně posilnili a turnaj mohl začít.

Akce se zúčastnilo 45 sportovců z domovů pro osoby se zdravotním postižením a ze stacionářů Jihočeského kraje. Turnaj probíhal v příjemném a poklidném prostředí kuželkářského klubu Lokomotiva. Výkony jednotlivců i družstev na předních místech byly téměř vyrovnané a rozdíly mezi 1. a 2. místem byly 2 a 3 sražené kuželky. Po velmi těžkém boji se nakonec umístil se 100 body na krásném 2. místě v jednotlivcích Tomáš Jára a tým Domova sv. Anežky se umístil na 3.místě s 397 body.

20170301_130134.jpg

 


Publikováno 20. 4. 2017 9:53
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Přejeme všem krásné Velikonoce!!!

Velikonoce Anežka.jpg


Publikováno 11. 4. 2017 12:19
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Čihovické listy č. 180

zde


Publikováno 30. 3. 2017 9:29
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář


Česky Deutsch

Vyhledat v textu

10. 11. Evžen

Zítra: Martin

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

462474
TOPlist
foot