Rozhledna Vysoký KamýkVe čtvrtek 18. května 2017 jsme se s uživateli Domova sv. Anežky vydali na odpolední pěší výlet na Vysoký Kamýk, který byl za dob Rakousko–Uherska vybrán pro umístění stejnojmenného bodu trigonometrické sítě.

Významné geodetické místo bylo roku 1941 zdokonaleno postavením 16-ti metrové vysoké zděné sedmiboké věže na nejvyšším bodu Kamýku, která sloužila k provádění měřických prací. Zajímavostí je fakt, že za války byla měřická věž dokonce využívána pro spojení armád wehrmachtu a po válce také jako turistická vyhlídka po okolí. Od té doby měřická věž nadále plní funkci signalizačního zařízení zmíněného trigonometrického bodu.

V roce 2011 prošla veřejnosti nepřístupná měřická věž rozsáhlou rekonstrukcí díky potřebám společnosti T-Mobile Czech Republic a.s., která byla investorem. V rámci této rekonstrukce byla měřická věž uzpůsobena tak, aby mohla současně plnit funkci rozhledny. Nově upravená zděná stavba byla obestavěna novou ocelovou příhradovou konstrukcí zachovávající tvar sedmiúhelníku. Ocelová příhradová věž nesoucí přenosová zařízení operátora sítě mobilních telefonů je vysoká 46 m. Ve výšce 32,85 m nad terénem je umístěna vyhlídková plošina rozhledny, která byla nově otevřena pro veřejnost 1.5.2012.

Po výšlapu na Kamýk jsme si na vrcholku odpočinuli, posilnili se svačinou, prohlédli si krásnou krajinu a poté se vydali zpět k autu. Po náročném výšlapu nám všem vyhládlo, tak jsme usoudili, že bychom závěr výletu mohli zakončit večeří v restauraci. Nasyceni a plni dojmů jsme se vrátili zpět do Anežky, kde jsme se uchýlili do svých pokojů a vyčerpaní spali až do ranních hodin. Výlet se povedl a již přemýšlíme, kam pojedeme příště.

DSC_0684.JPG

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Česky Deutsch

Vyhledat v textu

10. 11. Evžen

Zítra: Martin

 Velice děkujeme Nadaci ČEZ za podpoření projektu "Anežka jde do školky".

 logo - Nadace ČEZ.jpeg

 

Naše velké poděkování patří městu Týn nad Vltavou

img.obrazky.cz.jpgza finanční podporu.

 

Zároveň děkujeme

Logo - Temelín.jpg

V rámci projektu Oranžový rok 2016 jsme pro Vás připravili slavnostní otevření nových prostor Obchůdku u sv. Anežky (původní Dobromysl)

 

Dejte nám palec nahoru také na Facebooku

 

I naše nová dílna MERINO se prezentuje na Facebooku.

Podívejte se ZDE

Návštěvnost stránek

462475
TOPlist
foot